Jak znaleźć pierwszą pracę?
Jak znaleźć pierwszą pracę?

Jak znaleźć pierwszą pracę?

Znalezienie pierwszej pracy nie jest łatwym wyzwaniem dla osoby bez doświadczenia zawodowego. Jest to szczególne trudne w dobie pandemii, ze względu na mniejszą liczbę ofert pracy.

Pracodawcy zazwyczaj preferują kandydatów z doświadczeniem w danej branży, gdyż posiadają oni praktyczne umiejętności, jak i szerszą wiedzę specjalistyczną. Pomimo tego, możesz zrobić bardzo wiele, aby przekonać do siebie pracodawców i dostać pierwszą pracę.

Poznaj 12 porad, które pomogą Ci wyróżnić się na tle innych kandydatów.

 

1. Zapoznaj się z rynkiem pracy

Jeśli jesteś jeszcze uczniem lub studentem, to jest to najlepszy czas, żeby zdecydować się, gdzie chcesz pracować.

Czy wiesz już w jakiej firmie chciałbyś zostać zatrudniony? Jeśli nie, to przyjrzyj się bliżej potencjalnym pracodawcom. Warto na początku zrobić dobry research. Poszukaj firm, które Ci będą najbardziej odpowiadać. Pomoże Ci w tym śledzenie profili firmowych w portalach społecznościowych, czy też uczestnictwo w targach pracy.

Gdy już masz wypatrzonych pracodawców, to już możesz zapoznać się z ich bieżącymi ofertami pracy. Zwróć uwagę przede wszystkim na wymagania, jakich oczekują od kandydatów. Zastanów się, których umiejętności jeszcze Ci brakuje, aby mieć przewagę nad innymi kandydatami. Postaraj się zdobyć odpowiednie kompetencje, na przykład poprzez branie udział w szkoleniach oraz kursach.

 

2. Stwórz profesjonalne i kreatywne CV

Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego, to postaraj się wzbudzić zainteresowanie osoby rekrutującej w inny sposób. Miej na uwadze, że rekruterzy otrzymują wiele CV od kandydatów, dlatego dobrze przygotowane Curriculum Vitae ma duże znaczenie. Przygotuj CV, które przyciągnie niejednego pracodawcę. Postaw na profesjonalizm oraz kreatywność. 

Jak tylko zaczniesz już przygotowywać swój dokument, zwróć uwagę na oczekiwania firmy. Dopasuj swoje CV pod konkretną ofertę pracy. Im bardziej wpiszesz się w profil kandydata, tym większą szansę masz, że to właśnie Ty dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Sprawdź, czy w Twoim Curriculum są literówki oraz błędy językowe, nawet jeśli w wybranym przez Ciebie stanowisku, nie będzie miało to znaczenia. Pokaż się z jak najlepszej strony. Możesz zadbać także o wygląd graficzny Twojego dokumentu. Możesz skorzystać z gotowych szablonów, dostępnych w Internecie, np. w Canvie.

Jeśli posiadasz nietypowe pasje, koniecznie podziel się tą informacją. Może to wzbudzić zainteresowanie rekruterów Twoją kandydaturą, gdyż będziesz postrzegany jako ciekawa osoba.

 

3. Przygotuj się dobrze do rozmowy kwalifikacyjnej

Do rozmowy o pracę warto się dobrze przygotować, żeby przekonać pracodawcę do swojej osoby. Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami, które zadają rekruterzy w trakcie rozmów kwalifikacyjnych. Przygotuj sobie odpowiedzi, mając na uwadze ofertę pracy, na jaką aplikujesz. Jeżeli firma wymaga znajomości języków obcych, bądź przygotowany na ich weryfikację. Pamiętaj także o stosownym ubiorze, najlepiej w stylu biznesowym.

 

4. Praktyki zawodowe lub staż

Często pracodawcy oferują świetne rozwiązania dla studentów, jakimi są płatne lub nieodpłatne praktyki czy staż zawodowy. Jest to szansa, aby zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe, czy też poznać daną branżę od środka. Poszukaj takich ofert bezpośrednio na stronie internetowej firm lub napisz do nich bezpośrednią wiadomość. Zdarza się, że pracodawca nie będzie miał aktualnych ofert praktyk, natomiast pomimo tego, zgodzi się Cię przyjąć do pracy. W wielu przypadkach pracodawcy decydują się zatrudnić praktykanta lub stażystę, o ile mogą sobie na to pozwolić.

 

5. Umów się na spotkanie z doradcą zawodowym

Znalezienie pracy bez doświadczenia nie jest łatwym zadaniem. Może Ci pomóc w tym profesjonalista, jakim jest doradca kariery. Umów się na konsultacje, dzięki czemu będziesz mieć możliwość przeanalizowania dokumentów aplikacyjnych, poćwiczenia rozmowy kwalifikacyjnej oraz zrobienia testów kompetencyjnych, żeby poznać bliżej swoje mocne i słabe strony. Sprawdź, czy na Twojej uczelni masz możliwość skorzystania z bezpłatnych porad zawodowych. Możesz umówić się także na spotkanie online z naszymi specjalistami w dziedzinie doradztwa zawodowego.

 

6. Bądź aktywny na portalach zawodowych

Zadbaj o swój wizerunek w sieci oraz zbuduj sobie sieć kontaktów. Pomogą Ci w tym takie portale jak Linekdin czy Goldenline. Są to świetne miejsca, aby pokazać się przyszłym pracodawcom. Zyskujesz dodatkową szansę na znalezienie pracy, gdyż będziesz widoczny dla rekruterów. Uważaj jednak, co publikujesz. To nie jest miejsce na wstawianie swoich kotów oraz zdjęć z wakacji. Postaraj się dodawać interesujące treści, żeby przyciągnąć uwagę pracodawców. Miej również na uwadze, co jest widoczne publicznie na Twoich profilach w mediach społecznościowych. Chyba nie chcesz, aby Twój pracodawca oglądał zdjęcia z ostatniej imprezy? No właśnie. 

 

7. Bierz udział w kursach i szkoleniach

W dzisiejszych czasach istnieje wiele dostępnych materiałów, z których możesz czerpać dodatkową wiedzę, jakiej nie nauczą Cię na studiach. Staraj się uczestniczyć w szkoleniach oraz w kursach, niezbędnych dla Twojego rozwoju osobistego. Zajdź kursy, umożliwiające Ci zdobycie wiedzy specjalistycznej w danej dziedzinie. Informację o ukończeniu kursu warto wpisać w CV, żeby rekruter widział, że robisz coś w tym kierunku. Liczne kursy znajdziesz na przykład na platformie Udemy, Coursera oraz edX.

 

8. Działaj w organizacjach studenckich

Często zbyt napięty grafik na studiach uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek pracy, a nawet odbycie praktyk zawodowych. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest działalność w kołach naukowych i organizacjach studenckich, gdzie będziesz mieć możliwość brania udziału w licznych projektach edukacyjnych oraz społecznych. Zyskasz dzięki temu dodatkowe umiejętności organizacyjne i rozwiniesz swoje umiejętności miękkie. Jest to także okazja do poznania ludzi, o ciekawych zainteresowaniach, z innych kierunków studiów czy też innej uczelni. Najbardziej znane organizacje międzynarodowe to AIESEC, Enactus oraz Erasmus Student Network. Są to organizacje współpracujące z lokalnymi firmami, dlatego będziesz mieć kontakt z wieloma pracodawcami.

 

9. Angażuj się w wolontariat

Studia jest to świetny czas, żeby wziąć udział w wolontariacie i w akcjach charytatywnych. Każdego dnia fundacje oraz stowarzyszenia potrzebują pomocy wolontariuszy przy swoich projektach. Bardzo chętnie potwierdzają one pisemnie zaangażowanie osób dla nich pracujących. Możesz w ten sposób pomóc innym, a także rozwinąć szereg umiejętności. Będzie to z pewnością dodatkowy atut w Twoim CV. Pracodawcy najczęściej reagują pozytywnie na informacje o wolontariacie, ponieważ jest to dla nich wyraźny znak, że posiadasz doświadczenie w pracy w zespole, czy też jesteś osobą empatyczną.

 

10. Naucz się języka obcego

Znajomość języka obcego w stopniu biegłym lub średnio zaawansowanym z reguły daje większą przewagę nad innymi kandydatami, którzy ich nie znają, jeżeli w danej pracy trzeba będzie używać tego języka. Wielu pracodawców woli zatrudnić osobę z biegłym poziomem języka obcego, a nie posiadającą doświadczenia zawodowego niż odwrotnie. Dzieje się tak, gdyż pracodawcy są świadomi, że nauka języka obcego wymaga czasu, a czynności wykonywanych w pracy można się zazwyczaj szybko nauczyć. Osoby wielojęzyczne mają oczywiście szerszy dostęp do rynku pracy oraz większe szanse, aby zostać zatrudnionym za granicą. Praca z językami obcymi wiąże się też z wyższym wynagrodzeniem. Jeśli nie jesteś pewien, na jakim poziomie potrafisz posługiwać się danym językiem, możesz poszukać w Internecie testów poziomujących. Pomogą Ci one dowiedzieć się orientacyjnie, w jakim stopniu znasz język obcy.

 

11. Naucz się obsługi programów

W wielu ofertach pracy jest wymagana znajomość obsługi programów, choćby MS Office na poziomie podstawowym. Zanim rozpoczniesz pracę, możesz nauczyć się znajomości najczęściej używanych programów na wyższym poziomie zaawansowania. Jeżeli chcesz pracować na przykład jako grafik, warto pochwalić się umiejętnością obsługi kilku programów graficznych, a nawet pomyśl o stworzeniu własnego portfolio, który będziesz mógł zaprezentować osobom rekrutującym. Pamiętaj, żeby w CV przy nazwie programu wpisać, na jakim poziomie potrafisz obsługiwać dany program. 

 

12. Prowadź bloga lub stwórz portfolio

Jeśli posiadasz pasje, to warto podzielić się tym z innymi. Założenie bloga może pomóc Ci w zdobyciu nowych umiejętności, a także będziesz mieć dodatkową motywację do zdobywania wiedzy.  Regularne prowadzenie bloga może Ci przynieść wiele korzyści. Możesz być nie tylko postrzegany jako interesująca osoba, ale także masz szansę nawiązać współpracę z firmami. Lista branż, w których własny blog będzie dodatkowym atutem jest bardzo długa, o ile prowadzisz go profesjonalnie, czyli estetycznie, nie zawiera błędów językowych oraz jest on aktualizowany. W wielu zawodach oprócz blogowania, może przydać się portfolio, przedstawiające Twoje prace. Będzie to mile widziane na przykład w przypadku fryzjerów, stylistów, fotografów, architektów czy programistów.

 

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach jest trudno znaleźć pracę bez żadnego doświadczenia zawodowego, natomiast posiadasz wiele możliwości, które mogą Ci to umożliwić. Weź pod uwagę powyższe wskazówki, żeby zwiększyć swoją pozycję na rynku pracy. Zastanów się, co tak naprawdę lubisz robić i rozwijaj się w tym kierunku. Dzięki wiedzy i wytrwałości znacznie szybciej możesz stać się specjalistą w danej dziedzinie, a w przyszłej pracy dostać awans.

autor: Administrator

dodano: 06-06-2020

Udostępnij
Email